PITy 2017 program

epity1

Jak długo przechowywać kopie druku PIT 37

oraz dokumenty do skorzystania z ulg i odliczeń

 

Każdy, gdyby mógł najchętniej unikałby corocznego wypełniania deklaracji, gdyż często kojarzy się to ze żmudnymi, wielogodzinnymi wyliczeniami, a potem gigantycznymi kolejkami w urzędach. Niestety prawo jest prawem i trzeba go przestrzegać. Przed jego negatywnymi skutkami z pewnością uchroni nas terminowe składanie deklaracji, czyli do końca kwietnia 2017. Dla, tych którzy jeszcze tego nie zrobili został już tylko miesiąc. Warto więc się zmobilizować. Najczęściej składanym pitem w polskich urzędach skarbowych jest PIT 37 druk. Jest to druk przychodów ze źródeł innych niż działalność gospodarcza, opodatkowanych na zasadach ogólnych, według skali podatkowej

 

Roczne zeznanie podatkowe pit-37 druk przeznaczony jest dla: osób, które w 2017 roku otrzymywały wynagrodzenie za pracę, emerytów i rencistów (którzy chcą się samodzielnie rozliczyć z fiskusem, bo np. ponosili wydatki objęte ulgami podatkowymi) i tych, którzy pracowali na umowy - zlecenia.

 

Dla osób, które nie lubią się rozliczać został przygotowany program do rozliczeń PIT 37, czyli PIT 2017. To narzędzie jest całkowicie darmową aplikacją, która oszczędza Twój czas. Został napisany i opracowany, aby zdjąć ciężar kalkulacji z podatników. Skutecznie mu się to udaje, gdyż program sam dokonuje obliczeń i przez wbudowany system kontroli dba o to, aby podatnik się nie pomylił. To niezwykła zaleta tego programu i gwarancja, że Twoje rozliczenie podatkowe za rok 2017 będzie poprawnie złożone w odpowiednim czasie. Rozliczony druk można zapisać w postaci PIT 37 pdf, wydrukować i zanieść do właściwego nam urzędu skarbowego. Inna możliwość to przesłanie deklaracji przez internet. Umożliwia to też aplikacja Ministerstwa Finansów e-deklaracje. Wypełniony przez internet i wysłany PIT 37 formularz niczym się nie różni od tradycyjnych druków papierowych. Wszystkie kwoty wyliczają się automatycznie po przepisaniu danych z formularza pit 11. Tak więc bez wychodzenia z domu i bez gigantycznych kolejek możemy rozliczyć się z fiskusem. Trwa to dosłownie kilka sekund. Potwierdzeniem prawidłowo wypełnionego formularza i zarejestrowaniem go w pazie jest pojawiające się na pulpicie naszego komputera UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Ten dokument należy wydrukować i zachować w celu ewentualnego okazania na prośbę właściwych organów.

 

Wszelkie rachunki i dokumenty, zwłaszcza kopie wypełnionego i złożonego PIT 37, w tym UPO oraz dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg, należy przechowywać przez okres pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym złożyliśmy zeznanie. Czyli jeśli w tym roku złożymy nasze rozliczenie podatkowe, to powinniśmy je zachować do końca roku 2018. Przez ten czas musimy się także liczyć z kontrolą fiskusa.

 

Zanim nasz PIT 37 trafi do fiskusa jest bardzo wnikliwie sprawdzany. Urzędnicy zwracają szczególną uwagę na te zeznania podatkowe, w których została wykazana nadpłata lub niedopłata. Bardzo dokładnie sprawdzane jest to czy faktycznie mieliśmy do nich prawo, a przede wszystkim, czy zostały one prawidłowo wyliczone. Osoby korzystające z ulg muszą pamiętać, że fiskus może w każdej chwili, w okresie tych pięciu lat, zażądać od nas dowodów potwierdzających prawo do tychże ulg. Aby nie pogubić się w gąszczu wszystkich dokumentów powinniśmy je starannie przechowywać w podpisanych teczkach lub pudełkach. Uchroni nas to przed chaotycznym poszukiwaniem dokumentów i potwierdzeń w razie kontroli urzędu skarbowego.