PITy 2017 program

epity1

PIT 37 druk - przygotuj się do rozliczenia formularzy PIT

w 2017 roku

 

Formularz PIT 37 jest najpowszechniejszym rodzajem druku, dzięki któremu możemy wypełnić nasze coroczne zeznanie podatkowe. Pit 37 druk dostępny jest w każdym urzędzie skarbowym lub też w Internecie, na stronach z elektronicznymi drukami. Wypełnienie druku za pomocą programu komputerowego jest przede wszystkim szybsze oraz łatwiejsze w wykonaniu, ponieważ wszelkie niezbędne obliczenia dokuje aplikacja. Pity 2017 program jest wciąż nowością według wielu podatników, jednak staje się to coraz bardziej popularne. Przekonanie się do wypełnienia druków komputerowo może okazać się jednak decyzją, która znacznie ułatwi nam życie. Pity 2017 druki powinny być złożone w macierzystych urzędach skarbowych do 30 kwietnia 2017 roku. Po tym okresie czasu zostają naliczone karne odsetki za każdy dzień zwłoki.

 

PIT 37 formularz nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony podatnika, jednak warto wiedzieć, z czym ma się dokładnie do czynienia. Ten typ druku jest przeznaczony do tych podatników, który uzyskują przychód w trakcie danego roku podatkowego na terenie Polski. Takie osoby powinny być opodatkowane na podstawie ogólnych zasad. Rozliczenie podatkowe 2017 za pomocą pitu 37 dotyczy tych podatników, którzy uzyskali przychody za pośrednictwem płatnika, między innymi za wynagrodzenia pracownicze, stypendia, renty, emerytury, zasiłki, a także przychody za rozliczenia w ramach umów zlecenia, o dzieło oraz umowy o prawach autorskich. Dotyczy to tych podatników, którzy nie odliczyli strat z poprzednich lat od osiągniętych dochodów, a także nie doliczają do swoich dochodów zysków uzyskiwanych przez niepełnoletnie dzieci. Podatnicy rozliczający się w ramach formularzu PIT 37 nie mogli również prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej także opodatkowanej według skali podatkowej.

 

Ten rodzaj druku jest dedykowany zarówno osobom, które rozliczają się samodzielnie, a także tym, którzy składają swoją deklarację razem ze współmałżonkiem. Jeśli osoby pozostawały na rezydencji podatkowej poza granicami Polski, ale a trakcie roku podatkowego uzyskały jakiekolwiek przychody na terenie naszego kraju muszę rozliczyć się za dany okres czasu.

 

Żeby wypełnić samo zeznanie podatkowego przede wszystkim należy posiadać odpowiednie druki albo pochodzące z urzędu, albo też wydrukowane za pomocą strony internetowej. Samo zeznanie podatkowe to trzy strony, które musi dokładnie i prawidłowo wypełnić. Bardzo ważne jest to, by na pierwszej stronie w lewym, górnym rogu umieścić swój numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP. Bez tego numeru jesteśmy dla urzędu skarbowego anonimową osobą, a nie podatnikiem, dlatego zapominając o nim narażamy się na konieczność złożenia korekty. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem musimy umieścić także jego NIP. Nasz druk PIT 37 musi być skierowany do konkretnego urzędu skarbowego. Pamiętajmy o tym, że już od jakiegoś czasu w Polsce zniesiony jest obowiązek meldunkowy, więc składamy rozliczenie podatkowe tam, gdzie aktualnie mieszkamy, oczywiście przed uprzednim złożeniem załącznika NIP- 3 do naszego urzędu. Następnie w druku musimy umieścić wszystkie nasze dane adresowe, a także cel składania zeznania podatkowego: może to być tradycyjne złożenie podania lub też wykonanie korekty pitu. Jedną z ostatnich, ale najbardziej kluczowych, części jest odliczenie odpowiednich stawek podatkowych. Nie wymaga to dużych umiejętności matematycznych, jednak warto zrobić to skrupulatnie, ponieważ w razie błędu będziemy wzywaniu przed organ państwowy. Ułatwienie tej czynności może na pewno spowodować wykonywanie druków pitu 37 przez specjalne aplikacje komputerowe, takie jak program do pitów 2017.