PITy 2017 program

epity1

PIT 37 druk - lepiej rozliczać samodzielnie czy z małżonkiem

 

Czas kiedy nasze zeznania podatkowe będą musiały być złożone do urzędu skarbowego zbliża się wielkimi krokami. Z tego też powodu warto już dziś zastanowić się nad tym, czy lepiej jest wypełnić pit osobiście czy też dokonać rozliczenia wspólnie ze swoim małżonkiem. PIT 37 druk jest przeznaczony zarówno dla osób, które chcą się rozliczać indywidualnie, jak i dla tych, którzy uważają, że większe korzyści przyniesie im rozliczenie na wspólnych zasadach opodatkowania. Zanim jednak zabierzemy się za wystawianie pitów, warto pobrać bezpłatny program do ich wypełniania, tak aby nasz PIT 37 formularz był wystawiony w sposób sprawny oraz nie zawierał powszechnie pojawiających się błędów. Aplikacja komputerowa, która została do tego celu stworzona nie wymaga specjalnych umiejętności w obsłudze komputera, a także ponoszenia jakichkolwiek kosztów, związanym z jej użytkowaniem. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jak wypełnić dany druk to instrukcja do PIT 37, która jest zamieszczone w programie, z pewnością nam wszystko ułatwić. Na każdym kroku wystawiania dokumentów będziemy mogli skorzystać z rzeczowej pomocy.

 

PIT 37 do wypełniania przez małżonków wspólnie nie różni się niczym od tego wystawianego samodzielnie. W większości przypadków rozliczając się razem jesteśmy w stanie osiągnąć bardziej preferencyjne warunki stawek podatkowych. Oszczędności podatkowe są głównym przyczynkiem do tego, że coraz więcej małżeństw decyduje się na ten typ rozliczenia z urzędem skarbowym. Z praktycznego punktu widzenia, dochód, który jest osiągany przez dwie osoby, musi być, po odpowiednim obliczeniu, podzielony na dwa. Wynik, który uzyskamy poprzez te działania wskaże nam naszą wspólną podstawę, która będzie obliczana według wybranej skali podatkowej. PIT- 37 interaktywny, który wystawimy za pośrednictwem programu do pitów pozwoli nam dokonać niezbędnych obliczeń znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w tradycyjnym sposobie wystawiania formularzy. Po wstępnych obliczeniach podstawy musimy wartość wynikową pomnożyć przez dwa. I w taki oto prosty sposób na naszym formularzu PIT 37 druk znajdzie się wyliczony podatek dla obu małżonków.

 

Wspólne rozliczenie małżonków z fiskusem nie zawsze jednak musi być najbardziej korzystnym rozwiązaniem podatkowym. Istnieją bowiem takie grupy podatników, którym się to opłaca w najwyższym stopniu, natomiast inne osoby mogą wyjść na tym mniej korzystnie. PIT 37 formularz będzie bardziej preferencyjny dla tych małżeństw, w których jedna osoba zarabia większe pieniądze i są to solidne kwoty gotówkowe. W takich przypadkach korzysta przede wszystkim ten małżonek, który zarabia więcej, ponieważ istnieje „zepchnięcie” do pierwszej skali podatkowej i dzięki temu pojawia się konieczność zapłacenia znacznie niższego podatku. Podobnie sytuacja przedstawia się wtedy, kiedy PIT- 37 interaktywny jest wystawiany przez związek, w którym jedno z małżonków w ogóle nie pracuje, więc nie jest w stanie wykazać jakichkolwiek dochodów. W takich przypadkach wykazuje się kwoty, które są całkowicie wolne od podatków. Zasady, które są ściśle związane z tym typem rozliczenia wspólnego mogą niektórych przerażać, jednak tak naprawdę nie ma się czego bać. Instrukcja do PIT 37 jest w stanie rozjaśnić nam wszystkie wątpliwości, tak byśmy mogli szybko dostrzec korzyści, jakie mogą dla nas wyniknąć z tytułu wspólnego rozliczania się.

 

PIT 37 do wypełniania przez oboje małżonków musi mieć jednak odpowiednią siłę prawną. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że z możliwości wspólnego rozliczania się z fiskusem mogą skorzystać te pary, których związek małżeński trwa co najmniej jeden rok podatkowy. Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić, by PIT 37 druk mógł być rozliczany razem to fakt posiadania wspólnoty majątkowej. W pozostałych przypadkach nie mamy prawa do dokonania wspólnego rozliczenia, dlatego musimy korzystać z tradycyjnych metod, które opierają się na indywidualnym wystawianiu swoich formularzy PIT.

 

Aby nasz PIT 37 formularz mógł spełniać również inne, niż te ogólnie przyjęte, opcje warto zdecydować się również na wspólne oddanie 1 % naszego podatku. Lista organizacji pożytku publicznego, które są zainteresowane częścią naszego podatku dostępna jest na stronach internetowych, jak i również w wybranych urzędach skarbowych. Pit-37 interaktywny, który wypełnimy razem z małżonkiem za pomocą programu do pitów również może zawierać informację o tym, komu chcemy przekazać nasz procent podatku. W przypadku wspólnego rozliczenia jest to zawsze wyższa kwota, aniżeli składając go osobiście.

 

Wynika z tego jasno, że PIT 37 do wypełniania przez oboje małżonków, opłaca się znacznie bardziej, niż indywidualnie rozpoczęte rozliczenie z fiskusem. Instrukcja do PIT 37 dokładnie wskaże nam, jak należy prawidłowo postępować, tak by nasz wspólny druk podatkowy nie został odrzucony przez urząd i nie zawierał żadnych błędów merytorycznych. Warto już dziś przygotować się do tego wspólnego rozliczenia i zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, które będą nam potrzebne przy wystawianiu małżeńskiego druku: PIT 37 formularz. Im szybciej zdecydujemy się na złożenie formularza, tym szybciej będziemy mogli zapomnieć o obowiązku, jakim jest składanie deklaracji podatkowych do urzędu. Pamiętajmy, że również w przypadku małżonków ostateczny termin złożenia zeznania to 30 kwiecień 2017 roku.