PITy 2017 program

epity1

PIT 37 druk interaktywny i nieaktywny -

obie formy do pobrania z naszej strony

 

Do 2 maja 2017 podatnicy rozliczający się z osiągniętych w 2017 roku dochodów z urzędem skarbowym przy pomocy formularza pit37 muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe. PIT 37 druk obowiązuje między innymi podatników, którzy zatrudnieni byli na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia, a także umowy o pracę, czyli osoby które uzyskiwały dochody tylko i wyłącznie za pośrednictwem płatnika, co oznacza, że nie prowadziły one działalności gospodarczej, w przypadku, której konieczne jest złożenie innego rodzaju formularza podatkowego.

 

Formularze podatkowe PIT-37 możemy podzielić na dwa rodzaje pierwszym z nich są formularze aktywne, drugim natomiast nieaktywne. W artykule tym scharakteryzowane zostaną oba rodzaje formularzy.

 

Aktywny PIT 37 formularz pozwala podatnikom na złożenie zeznania podatkowego w formie e-deklaracji podpisywanego przy pomocy nieweryfikowanego podpisu elektronicznego. Jeżeli chcemy skorzystać z takiego formularza musimy znać kwotę przychodu wykazaną w deklaracji rocznej za poprzedni rok podatkowy, gdyż stanowi ona element podpisu elektronicznego pozwalającego na zidentyfikowanie podatnika. Interaktywny druk pit 37 zawiera pola aktywne pola, w które podatnik wpisuje odpowiednie dane, na podstawie wprowadzonych danych wykonywane są obliczenia, dzięki czemu podatnik nie musi robić tego samodzielnie. W razie wątpliwości użytkownik formularza może przeczytać instrukcje i podpowiedzi do poszczególnych pól. Pewnym utrudnieniem w korzystaniu z aktywnego pit-37 druk mogą być wymagania sprzętowe. Należy pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy nasz komputer spełnia wszystkie z nich, gdyż w przeciwnym razie formularz nie będzie działał prawidłowo. Na szczęście w większości przypadków problemy ze spełnieniem wymagań technicznych związane są z brakiem lub też nieprawidłową wersją programu Adobe Reader, który bez większych problemów można pobrać z Internetu. Atutem omawianych formularzy podatkowych jest możliwość sprawdzenia poprawności ich wypełnienia. Gdy już zakończymy wpisywanie wszystkich danych do formularza przy pomocy przycisku „sprawdź poprawność” będziemy mogli skontrolować, czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu. Oczywiście konstrukcja aktywnych formularzy PIT-37 pozwala na zapisanie wprowadzonych danych i powrócenie do wypełniania formularza później, także nie musimy się obawiać wpisane informacje zostaną utracone.

 

Alternatywę dla aktywnych formularzy podatkowych pit 37 stanowią formularze nieaktywne. Są to tradycyjne formularze podatkowe dostępne w formie elektronicznej, które podatnik może wydrukować i wypełnić. Ich dostępność w Internecie sprawia, że nie musimy pobierać druku z urzędu skarbowego. Nieaktywne formularze podatkowe nie posiadają wbudowanych funkcji umożliwiających dokonanie obliczeń za podatnika, a także wskazówek jak należy poszczególne rubryki wypełnić. Niemniej jednak dla osób mających doświadczenie w wypełnianiu zeznań rocznych nie powinni stanowić to większego problemu, gdyż struktura druku podatkowego jest im zapewne bardzo dobrze znana. Nieaktywny druk pit 37 składa się z trzech stron tak samo jak jego wersja papierowa, ponieważ konieczny jest jego wydruk nie nadaje się do przesłania w formie e-deklaracji i musi zostać dostarczony do urzędu pocztą lub też osobiście.

 

Zarówno jedne jak i drugie formularze PIT 37 posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Są podatnicy, którzy preferują tradycyjne rozwiązania, są też tacy, którzy wolą korzystać z udogodnień i nowości. W celu wypełnienia, niezbyt przyjemnego, obowiązku podatkowego, warto jest wybierać to, co jest dla nas najwygodniejsze i co pozwoli nam na szybkie i bezproblemowe rozliczenie się z urzędem skarbowym.