PITy 2017 program

epity1

PIT 37 druk, jakie obowiązki wobec fiskusa mają studenci

 

Formularze PIT 37 są najczęściej wypełnianymi deklaracjami podatkowymi wśród Polaków. Zarówno osoby, które posiadają umowę o pracę, mają rodzinę i dom, jak i studenci są zobligowani do rozliczenia się z dochodów. Robią to najczęściej przy pomocy PIT 37 druk. Istnieją jednak spore różnice podczas rozliczania, gdyż studenci mogą liczyć na to, że zostaną potraktowani ulgowo, wykonując pracę na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło.

 

Dlaczego druki PIT 2017 pukają także do drzwi studentów? Coraz więcej młodych osób, by zarobić, podejmuje się pracy. Szczególnie studenci, których sytuacja materialna nie zawsze należy do najłatwiejszych, muszą radzić sobie sami. Mowa tutaj o sytuacji, w której żak, zmuszony sytuacją, podejmuje pracę. Zazwyczaj jest to zarobek, który nie robi wielkiego wrażenia na innych, jednak pozwala żyć i utrzymywać się w okresie studiów. Praca na pól etatu lub dorywcze zlecenia są zawarte zazwyczaj na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Taki typ należy rozliczyć przez formularze pit 37, które zazwyczaj student wypełnia.

 

Gdy już zbliża się koniec roku podatkowego, należy zorientować się w kwestii druków PIT 2017. Szczególnie studenci muszą wziąć poda uwagę fakt, że obecnie PIT 37 druk można zastąpić poprzez interaktywny PIT 37. Co to daje? Interaktywny druk, który wypełniamy z programem pity 2017, można przesłać do naszego urzędu skarbowego za pomocą internetu. Nie trzeba więc osobiście udawać się po to, aby złożyć deklarację, a wystarczy wybrać z listy urząd, do którego należymy, aby następnie przesłać w określone miejsce naszą deklarację. Jest to sposób prosty, szczególnie, że maksymalnie ułatwia interakcję pomiędzy podatnikiem a fiskusem.

 

Student ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem, jeśli w mijającym roku podatkowym uzyskał dochód. Co jednak istotne dla żaków, to fakt, że do dochodu nie dolicza się uzyskanego stypendium. Tak więc, jeśli ktoś taką pomoc uzyskuje, nie musi ponosić kosztów z tego faktu. Wypełniając np. druk PIT 37, student otrzyma zwrot podatku, który pracodawca zapłacić do kasy urzędu skarbowego. Po pierwsze, pracodawca ma obowiązek przesłać pracownikowi deklarację podatkową (PIT-11), która będzie świadczyła o dochodzie i odprowadzonym podatku. I ten właśnie podatek zostanie studentowi zwrócony.

 

Kiedy otrzymujemy zwrot po rozliczeniu formularza pit 37? Urząd skarbowy ma okres trzech miesięcy na to, by wypłacić nam należną sumę. Zazwyczaj jednak, gdy uda nam się szybko rozliczyć, pieniądze otrzymujemy prędzej.

 

Istnieje także jednak, dość dziwna sytuacja, gdy musimy zapłacić podatek. Jeśli np. opłacamy czesne i z określonych powodów zostajemy zwolnieni z płacenia, wtedy też urząd skarbowy może to określić, jako przychód. Nic dziwnego nie będzie w fakcie, że otrzymamy PIT, że brak czesnego będzie równało się z przychodem.

 

Interaktywny pit 37 na pewno znacząco ułatwi życie, dzięki czemu w prosty sposób rozliczymy się z fiskusem. Co ważne, bez wizyt w rodzimym urzędzie skarbowym, a wszystko przed własnym komputerem. Druki pit 2017 przestaną już być potrzebne, bo e-deklaracja każdego roku zyskuje coraz więcej zwolenników. Najwięcej wśród studentów, dla których wygoda i szybkość jest najważniejsza.