PITy 2017 program

epity1

Czy PIT 37 druk

jest przeznaczony dla wszystkich podatników?

 

Formularz pit-37 to deklaracja podatkowa przeciętnego Polaka. Jednak nie każdy Polak musi PIT 37 druk 2017 składać osobiście. Dlaczego? Są przepisy, które pozwalają na to, by deklarację złożył za nas ktoś inny. Dlatego też za nas może nasz PIT złożyć np. pracodawca, małżonek, a za osobę emerytowaną Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pit 37 druk 2017 może więc okazać się całkowicie zbędny. W jakich sytuacjach?

 

Emeryci i renciści niekiedy nie muszą obawiać się o rozliczenie podatkowe PIT 37 formularz. Zdarza się, że emeryt bądź rencista nie ma, prócz swojego stałego świadczenia (emerytura, renta), innego dochodu. Tak więc jeśli nie czerpie dochodów z innych źródeł, ale także nie korzysta z ulg (jest to warunek konieczny), wtedy może zostać zwolniony z wypełniania pit 37 druk. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) powinien wysłać PIT-40a. Jeśli zaś zdarza się, że emeryt bądź rencista korzysta z różnych ulg (określonych np. w pit 37 za 2017 rok) lub ma inne źródło dochodu, powinien wtedy rozliczyć się przy pomocy formularza pit-37 bądź innego, który odpowiedni jest dla danej osoby i jej potrzeb podatkowych.

 

Pit 37 druk okaże się również zbędny, jeśli pracodawca złoży deklarację podatkową za pracownika. Żeby taka sytuacja nastąpiła, powinien wtedy pracownik złożyć swojemu pracodawcy deklarację podatkową PIT-12. Złożenie tego formularza powoduje, że pracodawca zobowiązany jest rozliczyć się przy pomocy formularza PIT-40. Należy pamiętać o tym, że pracownik nie powinien czerpać dochodów z innych źródeł. Jeśli pracownik korzysta z ulg, które określone są przez pit 37 druk 2017, wtedy również powinien zrezygnować z rozliczania się przy pomocy pracodawcy i wypełnić deklarację pit 37 za 2017 rok czy też inną.

 

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest ominięcie składania deklaracji podatkowej. PIT 37 formularz nie będzie potrzebny, gdy małżonkowie rozliczają się razem, przy czym jedno z pary nie uzyskało w mijającym roku podatkowym żadnego dochodu. Tak więc jeśli żona była na utrzymaniu męża, a w dodatku nie wypracowała żadnego dochodu, wtedy to małżonkowie mogą rozliczyć jedną deklarację podatkową. W takiej sytuacji żona nie musi składać swojego PIT-a. Wystarczy, że zrobi to mąż.

 

Podsumowując, nie każdy musi składać deklarację PIT 37 za 2017 rok osobiście. Istnieją wyjątki, dzięki którym pracownicy, emeryci czy renciści mają możliwość „odpuszczenia” sobie składania PIT.

 

Formularz PIT 37 można rozwiązać, korzystając z programów do rozliczania PIT-ów. W znaczącym stopniu pomagają one w zadaniach matematycznych, ale także wskazują np. kolejność wprowadzania do deklaracji sum. Ministerstwo Finansów wprowadziło także możliwość wypełniania e-deklaracji, dzięki której możliwe będzie elektroniczne wysyłanie formularza. Jest to spore udogodnienie, szczególnie, jeśli ktoś nie ma ochoty wychodzić do urzędu skarbowego, aby złożyć np. swój pit 37 druk 2017.