PITy 2017 program

epity1

W jakim terminie musi zostać zwrócona podatnikowi

nadpłata podatkowa z pit37

 

Jeśli jeszcze nie rozliczyłeś się z fiskusem to warto się pospieszyć bo został już tylko miesiąc czasu. Lepiej nie odkładajmy tego na ostatnia chwilę, bo mogą nas zaskoczyć różne okoliczności, które zachwieją naszym terminowym rozliczeniem. 30 kwiecień to magiczna data, której nie wolno nam przekroczyć. Najczęściej składanym pitem w urzędach skarbowych jest pit37. Wynika to z tego, że w naszym kraju jest najwięcej podatników, którzy uzyskują swoje dochody z innych źródeł niż działalność gospodarcza. Mogą to być renty, emerytury, stypendia, wynagrodzenia ze stosunku pracy, z pracy na umowę o dzieło czy zlecenie, a także z tytułu praw autorskich. Aby wypełnić pit-37 druk przygotować informacje o dochodach i potrąconych zaliczkach na podatek, PIT-11/8B, PIT-40A/11A, PIT-8G, PIT-8S itp., oraz dowody poniesienia wydatków odliczanych od dochodu czy podatku.

 

Pit-37 formularz rozliczamy w następujący sposób: W pozycji nr 1- wpisujemy własny numer identyfikacji podatkowej (NIP). Pozycja nr 2- NIP małżonka, pozycja nr 5- określenie roku za który składane jest zeznanie, pozycja nr 6- zaznaczamy jeden z czterech kwadratów, który określa wybór sposobu opodatkowania. Do wyboru mamy: rozliczenie indywidualne, z małżonkiem, ze zmarłym małżonkiem lub dzieckiem, pozycja nr 9- wpisujemy adres właściwego urzędu skarbowego, pozycja nr 10- cel złożenia formularza (złożenie zeznania, lub korekta zeznania). Później przechodzimy do tabel dochodowych, w których przepisujemy informację z PIT-11. Kluczowa dla nas pozycja nr 120, gdzie pokazuje nam się tzw. podatek należny , czyli kwota, którą fiskus pobrał od nas za 2017 rok. Najlepiej jeśli w wyliczona kwota pojawia się w polu 123, a to oznacza, że nastąpiła nadpłata podatku i fiskus musi nam zwrócić pieniądze.

 

Urząd Skarbowy ma dokładnie 3 miesiące na zwrot pieniędzy od momentu złożenia przez nas deklaracji podatkowej. Lub jeśli mieliśmy korektę to od dnia złożenia ostatniej korekty. W przypadku przesyłania zeznania pocztą, termin liczony jest od nadania pocztowego. W przypadku ewentualnej kontroli nie jest wstrzymany bieg terminu dla urzędu skarbowego, więc zwrot na pewno przyjdzie.

 

Pieniążki zostaną nam zwrócone na konto – jeśli podaliśmy je w deklaracji, lub przekazem pocztowym jeśli konta nie posiadamy. Ta druga opcja trwa zwykle dłużej. Aby szybciej otrzymać nadpłatę na konto warto rozliczać się pit 37 interaktywny. Wystarczy zupełnie za darmo pobrać odpowiedni program do rozliczeń z internetu pit 2017 lub skorzystać z aplikacji Ministerstwa Finansów e-deklaracje. Pit 37 druk wypełniany przez internet niczym się nie różni od tradycyjnych druków papierowych, a jego wypełnianie jest znacznie łatwiejsze. Wszystkie kwoty wyliczają się automatycznie po przepisaniu danych z formularza pit 11. Pit możemy też bez wychodzenia z domu wysłać do urzędu skarbowego przez e-deklaracje. Trwa to dosłownie kilka sekund. Potwierdzeniem prawidłowo wypełnionego formularza i zarejestrowaniem go w pazie jest pojawiające się na pulpicie naszego komputera UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Ten dokument należy wydrukować i zachować w celu ewentualnego okazania na prośbę właściwych organów.

 

Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z elektronicznego rozliczania pitów. Przybywa zwolenników zarówno programu pity 2017 jak i e-deklaracji. Jedno i drugie pozwala na szybkie i bezproblemowe wywiązanie się z obowiązku składania zeznań podatkowych.