PITy 2017 program

epity1

Jak PIT 37 druk łączy się z PITem-11

 

Obecnie coraz więcej Polaków, których obowiązuje rozliczenie przy pomocy PIT 37 druk, korzysta z rozwiązania, jakim jest PIT-37 interaktywny. Dlaczego? Po pierwsze możemy rozliczyć się szybko, przy swoim komputerze, bez większych problemów. Po drugie, pobierając z sieci program do rozwiązywania deklaracji pit, możemy wybrać z listy np. PIT 37 formularz czy inną deklarację podatkową, która nas obowiązuje. Jednak PIT 37 pdf to najczęstsza, stąd też zainteresowanie zwrócone jest głownie ku tej deklaracji. Kto jednak nie wie, korzystając z programów do rozliczania, jak wypełnić swoją deklarację, może z panelu opcji wybrać PIT 37 instrukcja, która pokieruje podatnika w odpowiednią stronę. Prócz tej popularnej deklaracji, możemy spotkać się także z PIT-11. Dlaczego?

 

PIT-11 to informacja o tym, ile w danym roku podatkowym podatnikowi udało się zgromadzić dochodów za pomocą płatnika. Mówiąc krótko, płatnikiem może być pracodawca, u którego pracujemy, dlatego też to właśnie on przesyła nam PIT-11. Dlaczego nie od razu PIT 37 druk? Ponieważ ulgi, odliczenia i inne elementy są zależne tylko od nas, i sami powinniśmy tego rozliczenia dokonać, jednak nie da się tego uczynić, gdy nie posiadamy informacji o najważniejszym dochodzie, który odnajdziemy na deklaracji PIT-11. Tak więc PIT-11 zostaje przez płatnika przesłany nie tylko do nas, ale również do urzędu skarbowego. My, ale i urząd powinniśmy otrzymać tę deklarację najpóźniej do końca lutego 2017 roku. W jaki sposób? Zazwyczaj przy pomocy przesyłki, jaką jest list polecony. Można jednak, gdy pracownik wyrazi zgodę, posłużyć się drogą elektroniczną, czyli przesłać deklarację przy pomocy e-maila. Następnie, jeśli już wszystkiego dokonujemy za pomocą komputera, możemy rozliczyć pit-37 interaktywny. Istotnym jest fakt, aby PIT-11 na pewno trafił w ręce zarówno podatnika, ale i urzędu skarbowego. Jeśli zaś wykonujemy pracę o umowę zlecenie bądź umowę o dzieło, wtedy też, gdy działalność zakończy się przed końcem okresu rozliczeniowego, czyli 29 lutego 2017 r., płatnik powinien przekazać dane podatkowe do dnia, w którym dana działalność przestała istnieć. Warto jednak pamiętać, że nie musimy wtedy starać się uzyskać PIT-11 w tym momencie, w którym firma kończy działalność, a otrzymamy ów deklarację na końca okresu podatkowego, czyli ostatniego dnia lutego. Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać, jest fakt, że w formularzu PIT-11 nie będzie figurował zarobek, który podczas wykonywania przez podatnika zlecenia, nie przekroczył kwoty 200 zł. Wtedy też podatek pobierany jest w kwocie 18%. Ponadto, PIT-11 nie zostanie do nas przesłany, gdy przed 10 stycznia 2017 r. przekażemy PIT-12 dla pracodawcy. Wtedy też dochodzi do rozliczenia przez deklarację PIT-40.

 

Korzystając z PIT-37 interaktywny należy pamiętać, że PIT-11 będzie nam niezbędny. Dopiero wówczas możemy być pewni, że posiadamy podstawową informację o swoich zarobkach. Przy czym, wersja interaktywna ułatwi nam zadanie, gdyż, jako e-deklarację, będziemy mogli przesłać drogą e-mailową. To skutecznie ułatwi i przyspieszy nam proces rozliczeniowy, zapominając o PIT 37 druk w formie papierowej. Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy swoją deklarację oddać do biura podatkowego, czy uczynić to samodzielnie, powinien wiedzieć, że teraz, przy pomocy darmowych programów do rozliczania PIT, może zrobić to sam, a jeśli nie sam, to przy pomocy np. pit 37 instrukcja.